Jak vyčistit dýmku, čištění dýmky a její údržba

13. 9. 2024
( https://www.vseprokoureni.cz/www/obrazky/original/blog/vpk_rs_cisteni_dymky.jpg )

Čistit se prostě musí
Dýmky, které pravidelně nečistíme a neudržujeme v čistotě prostě nebudou dobře sloužit. Proto je její čištění důležité a každý kuřák by údržbu dýmek měl znát. Dýmka by se měla kouřit vždy s jednou dávkou tabáku, další tabák by se neměl během kouření doplňovat. Když dýmku dokouříme, je nutné ji vyčistit a nechat odpočinout. Vyčištění dýmky po každém kouření je základní věc, co by měl kuřák udělat. Dýmkový tabák při hoření uvolňuje kondenzát (močku). Ta se po ukončení kouření nachází v hlavičce, troubeli a i náustku. Když dýmku po kouření nevyčistíme, dýmka močku nasaje a uschne na stěnách kanálku, kterým prochází kouř. Další kouření Vám nebude chutnat, a i dýmka nebude vonět.

V následujících bodech uvádíme jednoduchý návod na čištění dýmky:
1) Před čistěním necháme dýmku vychladnout. Poté ji můžeme rozložit a vysunout náustek. Pokud by dýmka nebyla vychladlá, mohli bychom ukroutit čep náustku, do kterého se vkládá dýmkový filtr.

2) Když je dýmka dokouřená do dna a zbyde na něm trochu popela, je možné jej po dně hlavičky rozprostřít, vytvořený kondenzát (močka) se do něj vsákne.

3) Dýmku s citem rozložíme pomalým otáčením náustku jedním směrem. Pokud cítíte odpor při otáčení, postupujte opatrně, jinak můžete čep ukroutit. Nedoporučujeme náustek uvolňovat otáčením tam a zpět, může dojít k poškození a ukroucení čepu.

4) V případě, že kouříte dýmku s filtrem, tak můžete vyměnit filtr za nový nebo dle míry znečištění použít stávající pro další kouření. Je známo, že někteří kuřáci použijí jeden filtr až třikrát. Ale doporučujeme filtr vyměnit po každém kouření. Pokud jsou používané filtry ukončené plastovou záslepkou, tak jej také touto stranou s plastovým ukončením vkládáme do náustku.

5) Když máme vytažený filtr z čepu, můžeme přejít k další části čistění, ke které použijeme dýmkové čističe pro údržbu náustku a kanálku v troubeli až po hlavičku. Čističe do dýmky se dodávají v různém délkách a provedení. Konické čističe mají každou stranu jinak silnou díky tomu dobře vyčistíme jak náustek, tak i kanálek. Pro silně znečištěné dýmky jsou určené dýmkové čističe Angelo Bristle. Tenčí stranou se dostaneme do náustku, silnější zase dobře vyčistíme kanálek v troubeli až do hlavy dýmky. Pro standardní dýmky stačí čističe o délce 15 cm, pro delší nebo čtenářské dýmky jsou na trhu čističe o délce až 30 cm.

6) Dýmkovými čističi jsme vyčistili kanálek v troubeli a náustku. Nyní musíme vyčistit stěny čepu a troubele. K tomu použijeme běžný papírový kapesní, ale bez vůně. Jednou stranou stočeného kapesníku do ruličky krouživým pohybem vyčistíme vnitřní stěny čepu, druhou stranu vyčistíme troubel.

7) Jako poslední vyčistíme tabákovou komoru. Opět použijeme papírový kapesník, složíme ho cca na průměr tabákové komory a vyčistíme její vnitřek (můžete použít stejný kapesní z předchozího čistění, jen musíte špinavé konce zahrnout dovnitř a použít čistou plochu).

8) Po ukončení čistění vložíme dýmku do stojánku a necháme jeden den odpočinout.

Zákaz prodeje osobám mladším 18 let.