A musí to být?
Zakuřování dýmky začínajícího kuřáka nemine. V článku se dozvíte rady, které by Vám při prvním kouření z dýmky mohli být k užitku.
Jaký je tabák vhodný?
Výběr tabáku pro zakouření dýmky je důležitý. Dýmkové tabáky se vyrábějí v několika typech řezů a ne každý je díky tomu vhodný pro zakuřování dýmky začátečníkem. A ne vždy budete mít po ruce zkušeného kuřáka, který by Vám poradil jak a co. Vhodnou volbou pro první seznámení s dýmkou jsou tabáky jemného řezu (Loose Cut). A co aromatizované tabáky ano nebo ne? Je nutné počítat s tím, že tabák voní zcela jinak, než jak pak chutná při kouření v dýmce. Výrazně aromatizovaný tabák pak nemusí mít při kouření takovou chuť jako vůni. Navíc se výrazná aromatizace natáhne do dýmky a tím může ovlivňovat chuť jiného zkoušeného tabáku. Proto mají zkušení kuřáci vyčleněné dýmky pro konkrétní tabáky. Z tohoto důvodu se pro zakuřování dýmky doporučuje spíše tabák neutrální.
Kontrola tabáku před kouřením
Vybraný tabák rozbalte a překontrolujte jeho vlhkost. Nesmí být suchý, ani příliš vlhký. V případě že je tabák suchý (bude šustit), může za to většinou netěsnost obalu. Pokud je tabák balený v plechové dóze, zjistíte to při otevírání plechovky. V případě, že je plechovka správně vakuově uzavřená, při otevření se do ní nasaje vzduch. Vakuově balenou plechovku neotevřete, aniž byste neuvolnili vakuum. Když si zakoupíte plechovku s tabákem, která jde lehce otevřít a bohužel je tabák uvnitř suchý, měli byste ji vrátit. Můžete tabák sice zpětně zvlhčit, ale není to úplně ideální, jelikož to ovlivňuje jeho aromatizaci a následně výslednou chuť při kouření.
Nekuřte suchý tabák, jelikož jeho hoření je více intenzivní, dýmka se bude přehřívat a může dojít k jejímu napálení. Chuť tabáku bude tímto vším ovlivněná a nebude Vám chutnat.
V opačném případě, kdy je tabák příliš vlhký, ho otevřete a nechte nějakou chvilku volně "dýchat". Dojte ke snížení vlhkosti. Hodně vlhký tabák uvolňuje při hoření větší množství kondenzátu (močky). Kondenzát je pak natahován do dýmky a často se dostane přes filtr až do náustku, následně do úst. Tento jev známý jako močkování tabáku poznáte při natahování kouře do úst, a to podle bublavého zvuku v kanálku dýmky.
Jak tabák připravit?
Množství tabáku potřebné pro nacpání dýmky rozložte na papír a promnete jej mezi prsty. Pokud narazíte na tvrdé delší kousky řapíku, tak ty vyhoďte. Slepené kousky tabáku od sebe oddělíte opakovaným promnutím mezi prsty. Najdete-li větší kusy tabáku, natrhejte je na menší kousky. Takto připravený tabák (menší kousky) si v dýmce lépe sedne a díky tomu rovnoměrně prohořívá.
Jak dýmku nacpat tabákem?
Vezměte první díl tabáku mezi prsty (palec, ukazováček, prostředníček) a vložte ho do komory pro tabák.
První dávka tabáku se nijak nevtlačuje, poklepejte na stěnu hlavičky, tabák si sedne na její dno a částečně se usadí. Když byste první díl tabáku udusali na dně tabákové komory, ucpe se tím ústí kanálku a dýmka nebude táhnout. Druhý díl tabáku už můžete lehce vtlačit a další díl již můžete vtlačit o něco více, ale pořád s citem. U třetího a dalších dílů tabáků, kterými dýmku nacpáváme, doporučujeme dýmku vzít do úst a dusátkem tabák postupně přitlačovat po celém obvodu hlavičky. Po každém přitlačení vyzkoušejte natáhnout náustkem vzduch, tím zjistíte, zda dýmka stále volně táhne. Pro nacpání dýmky tabákem existuje více postupů. Jistě i Vy si najdete ten svůj, který Vám bude nejvíce vyhovovat.
Jaké množství tabáku použít při zakuřování?
Názory na to, kolik tabáku nacpat do dýmky se různí. Ale zkusme se zamyslet nad podstatou samotného zakuřování dýmky. Když se tabák v dýmkové hlavě spaluje, usazuje se na stěnách dýmky tenká vrstva karbonu. Při dalším kouření se vrstvička karbonu zvětšuje a vytváří ochranu, která brání případnému napálení dýmky. Tato vrstva je tvořena pouze v místě, kde hoří tabák. Takže pokud dýmku nacpete pouze do poloviny, v druhé polovině, kde tabák není, se ochranná vrstva karbonu nevytvoří. Berte v potaz také další fakt a to čas, který chcete mít na kouření dýmky. Všem známý fakt je, že dýmka bys se měla kouřit do konce. Když dýmku nacpete plnou a nestíháte ji dokouřit, tak je to trošku "špatně" - opět se ochranná vrstva vytvoří pouze v místě hoření tabáku, v tomto případě horní část komory. Ve spodní části, kterou nedokouříte se ochranná vrstva nevytvoří. Proto by se dýmku mělo zakuřovat rovnoměrně, aby se ochranná vrstva karbonu vytvořila po celém vnitřku tabákové komory. Takže na zakuřování nespěchejte a udělejte si dostatek času na Vaše první seznámení s dýmkou.
Zakuřování dýmky aneb jdeme na to
Pro zapálení dýmky použijeme zápalky nebo dýmkový zapalovač se speciálním bočním plamenem. Zapalujte tabák rovnoměrně po celém obvodu hlavičky a při tom potahujte z náustku. Spálený tabák po prvním zapálení dusátkem přidusejte a v případě potřeby zapalte podruhé.
Zakuřování by mělo probíhat v klidu, udělejte si čas a kuřte volně, nespěchejte. Pokud budete silně intenzivně tahat, dosáhnete velkého žáru v hlavičce a tím bude kouření horké a nedobré. A odnést to může i dýmka, která se napálí. Při kouření tabák dle potřeby přidusávejte, ale všeho s mírou, dýmka by pak nemusela dobře táhnout. Když v dlani ucítíte, jak Vás dýmka nadměrně hřeje, odložte ji a nechte chvilku odpočinout. Pak ji znova zapalte a pokračujte v kouření. Nesmíte ji ale nechat ležet dlouho v klidu rozkouřenou, jelikož pak tabák v kombinaci s již vytvořenou močkou přestane chutnat, vonět a dýmka tím i načichne. Takže jestliže víte, že nemáte čas a dýmku nestihnete dokouřit, radši zbytek tabáku vyklepejte, dýmku samozřejmě vyčistěte a nechejte ji ve stojánku v klidu odpočinout a vyschnout minimálně jeden den.