Vybíráme dýmku pro začátečníka aneb první dýmka

13. 9. 2024
( https://www.vseprokoureni.cz/www/obrazky/original/blog/vpk_rs_vyber_dymky.jpg )

Tak se na to podíváme
Výběr první dýmky pro začátečníka nemusí být těžký. Stačí, když se budete držet pár bodů, které Vám pomůžou při jejím nákupu a budete spokojeni při Vaší první zkušenosti s dýmkou. Tak jdeme na to.

Jaký typ dýmky dle materiálu?
Vaši první dýmku volte ze sortimentu dýmek briárových. Jako začátečník se s ní potřebujete naučit správně zacházet, získat základní znalosti a návyky. Proto je pro Vás na začátek vhodná klasická dýmka z briáru.

A co dýmky Meerschaum?
I když na první pohled zaujmou svým designem, tak ani dýmky meršánové nejsou vhodné. Briárové dýmky nedovolí kuřákovi získat špatné návyky, které je možné u dýmek z meršánové pěny získat (přehřívání hlavičky, čistění dýmky a nezapomínejme také na křehkost těchto dýmek vzhledem k materiálu).

Proč nezvolit dýmku s Meerschaum vložkou?
Meerschaum vložka se vyrábí lisováním z meršánového prachu, takže není vyrobená z jednoho kusu Meerschaumu. Ačkoliv je pojivo z meršánového prachu zdravotně nezávadné, může při prvním kouření (zakuřování dýmky) vytvářet pachuť, která nemusí být kuřákovi příjemná a může ho odradit. Navíc je lisovaná vložka křehká a vyžaduje opatrnější zacházení při čištění nebo při provzdušňování tabáku pomocí jehly.

Jakou velikost dýmky mám zvolit?
Vhodnou volbou pro začínajícího kuřáka je dýmka běžné velikosti o délce cca 150 mm. Určitě by dýmka měla být spíše mírně či více zahnutá, ale ne rovná. Také byste neměli volit dýmku s dlouhým náustkem, ale standardní dýmku s náustkem běžné délky.

Proč dýmku zahnutou?
Je to jednoduché, dokud se nenaučíte dýmku správně držet, může se Vám ze začátku stávat (a to nejvíce u rovné dýmky), že ji budete držet za hlavičku výše, než budete mít konec náustku. Následkem toho se Vám dostane do úst kondenzát, vznikající při spalování tabáku (u začínajících kuřáků velmi často), který není v puse vážně příjemný. Z tohoto důvodu je lepší pro začátečníka dýmka zahnutá.

Krátkou dýmku? Ne!
Kuřák začátečník při kouření dýmku rozpaluje více, než by měl. Tím pádem může do úst proudit moc horký dým. Při správném kouření dýmky má proudit do úst chladný dým, díky kterému si chuť tabáku vychutnáte. Kouř se v krátké dýmce nestihne ochladit a kuřák si může popálit jazyk. Proto by si začínající kuřák neměl vybírat mezi krátkými dýmkami a měl dodržet výše zmiňovanou velikost dýmky.

Standardní tloušťka stěny hlavičky
Dýmka se standardní tloušťkou hlavičky 5 - 6 mm je vhodná pro začínající kuřáky dýmky. Včas poznáte přehřívání hlavičky, dýmku přestanete kouřit a necháte ji vychladnout. Osvojit si správné kouření dýmky, zamezit velkému rozpalování hlavičky, Vám bude nějakou dobu trvat. Díky správně vybrané dýmce má začátečník možnost včas reagovat na nadměrné rozpalování hlavičky. Při výběru dýmky s tenkou stěnou může málo zkušený kuřák stěnu propálit, než si toho stihne všimnout. Naopak při výběru dýmky s moc silnou stěnou hlavičky, poznáte přehřívání později. Díky tomu již stěna komory může být napálená.

Zákaz prodeje osobám mladším 18 let.