Fajka, dýmka, lulka nebo čibuk?

9. 9. 2024
( https://www.vseprokoureni.cz/www/obrazky/original/blog/dymky.jpg )

Tak jak to tedy je?
Často lidé neví, jaký je rozdíl mezi fajfkou, dýmkou lulkou nebo čibukem. Rádi bychom Vám tyto výrazy známé mezi kuřáky dýmkového tabáku osvětlili. Základní rozdíly jsou v původu uvedených slov a samozřejmě v používání těchto dřevěných skvostů ke kouření.

Základní rozdíly v designu a způsobu používání dýmek
Nejčastěji se dýmky vyrábí z ohnivzdorného dřeva. Někdy se setkáte i s hlavičkami dýmek, které jsou vyrobené z jiného materiálu jako je například porcelán. Základní části dýmky můžeme tedy rozdělit na hlavičku, ze které pokračuje troubel s navazujícím náustkem. Dýmkový tabák je nejobvyklejším kuřivem, které se napěchuje do hlavičky. A to je vlastně celé. Stačí tabák zapálit a potáhnout.

Podíváme se na lulku a čibuk. Těmito slovy označujeme druh dýmky. Jejich rozdíly jsou patrné na první pohled, a to ve vzhledu. Čibuk nebo lulka mají daleko delší troubel, kterým kuřák vdechuje dým z tabáku.

Ani označení dýmky a fajfky není stejné. Mnohdy je toto značení zaměňováno. Fajfka má svislou dlouhou troubel, která se ve spodní části prudce ohýbá zpět nahoru až o 180 stupňů. Dalším prvkem, podle kterého poznáte fajfku, je v mnohých případech víčko na hlavičce, které jde odklopit. Navíc jsou fajfky velmi bohatě zdobené. Ano, je to přesně taková, jakou měl Krakonoš ve známé české pohádce.

Pokud se podíváme na původ slov dýmka nebo fajfka zjistíme, že dnešní podoba slova dýmka pochází z praslovanského výrazu, jehož indoevropský kořen znamená vanou či dýchat. Němčinářům asi dojde, jak to asi bylo s fajfkou. Přesně tak, je to počeštěný výraz německého slova die Pfeife, stejně jako jiná hovorová slova, které dnes běžně používáme.

Zákaz prodeje osobám mladším 18 let.